✈️ Repülőgéppel utazók illemszabályai – Hogyan legyünk figyelmes utastársak?

A repülőút során nemcsak a saját kényelmünk, hanem utastársaink komfortja is fontos. A megfelelő viselkedés, a figyelmesség és az alapvető szabályok betartása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a repülés kellemes élmény legyen mindenki számára. Nézzük, melyek azok az illemszabályok, amelyeket érdemes betartani a repülőgépen! Mert ha mi nem tartjuk be, hogyan várhatjuk el másoktól?

🧳 Indulás előtt – már a reptéren figyeljünk

  • Sorban állásnál tartsuk a távolságot: A becsekkolásnál, biztonsági ellenőrzésnél vagy a beszállókapunál és hagyjunk helyet a többi utas számára. Figyeljünk arra, hogy a gurulós bőröndöt ne húzzuk mások lábára. 🧳
  • Ne foglaljuk el a váróterem üléseit csomagokkal: Jellemzően a legtöbb reptéren (sokkal) kevesebb a szék, mint az utaslétszám, a székeket más utasok is használni szeretnék, ezért csomagjainkat tartsuk magunk mellett.

Beszállásnál

  • Tartsuk be a beszállási sorrendet: Ha csoportok szerint történik a beszállítás, várjuk meg, míg a mi csoportunkat szólítják. Ne tolakodjunk, felesleges. Mindenki ugyanoda megy és előbb-utóbb úgyis beengedik.
  • Készüljünk fel időben: A beszállókártyát és az útlevelet tartsuk kéznél, hogy ne tartsuk fel a sort.
kekutazo.hu Kék Utazó Repülőgéppel utazók illemszabálya

✨ A fedélzeten

🎒 Poggyász elhelyezése

  • Ne foglaljuk le más helyét: A fedélzeti csomagtartóba csak a saját táskánkat helyezzük, és próbáljuk úgy elpakolni, hogy mások is elférjenek.
  • Kézipoggyász az ülés alatt: Ha kis méretű táskánk van, tegyük az előttünk lévő ülés alá, hogy több hely maradjon a felső csomagtárolóban. Manapság, főként fapadosok esetében egyre többen csak kis poggyásszal utazunk, így mindenki visz fel a gépre legalább egy táskát, így biztosan megtelik a felső csomagtartó. Ha elfér a táska az előttünk lévő ülés alatt, inkább tegyük oda. Előnye, hogy ha utazás során bármire szükségünk van, nem kell felállítani másokat, hogy ki tudjunk venni mondjuk egy fülhallgatót vagy az utazásra hozott könyvet.

🔄 Ülésfoglalás és helycsere

  • Ne próbáljunk más helyére ülni: Tartsuk be a jegyen feltüntetett helyet, és csak a személyzet engedélyével cseréljünk helyet. Ennek biztonsági szempontból is jelentősége lehet egy esetleges vészhelyzet esetén. Ha nem fapadossal utazunk és mondjuk speciális ételt kértél, akkor pedig azért, hogy a személyzet tudja, hová kell kivinni az ételt!
  • Udvarias helycsere: Ha valaki szeretne velünk helyet cserélni, legyünk kedves repülőgéppel utazók, de nem kötelező beleegyezni a cserébe.

💙 Viselkedés a repülés alatt

  • Ülésdöntésnél legyünk figyelmesek: Kérdezzük meg a mögöttünk ülőt, mielőtt hátra döntjük az ülést, különösen étkezés közben. Vagy ha nem kérdezzük meg, legalább nézzünk hátra előtte, hogy vajon ő is befejezte-e az evést, vagy minden az ölébe fog esni vagy nem fér el.
  • Halk beszélgetés: Tartsuk alacsony hangerőn a beszélgetéseket, és használjunk fülhallgatót zenehallgatás vagy filmnézés közben.
  • WC-használat: Hagyjuk, hogy a rászorulók előre menjenek, illetve igyekezzünk olyan tisztán hagyni magunk után a helyiséget, amennyire csak lehet, még turbulencia esetén is. Viszont előbb-utóbb óhatatlanul is „koszos” lesz, ne menjünk ki cipő nélkül, mezítláb vagy zokniban!

🍔 Étkezés

  • Saját ételek fogyasztása a repülőn: Ne terjesszünk kellemetlen szagokat, kerüljük a túl erős illatú ételeket. Ha csomagoltunk magunknak egy kis hazait, nyugodtan megehetjük, de lehetőleg ne kolbászos, fokhagymás fasírt vagy oldalas legyen benne! 😁
  • Tartsuk tisztán a helyünket: Az ételmaradékot és a csomagolóanyagot helyezzük a szemetesbe vagy várjuk meg, míg a személyzet összegyűjti.

🙋‍♀️ Kapcsolat a személyzettel

kekutazo.hu Kék Utazó repülés illemtan
  • Udvarias kommunikáció: Mindig legyünk kedvesek és türelmesek a légiutas-kísérőkkel, sosem tudhatjuk, hogy éppen hol tart a napi munkaidejében és hány nem kedves utast kellett már elviselnie.
  • Biztonsági utasítások betartása: Figyeljünk oda a biztonsági tájékoztatásra, és kövessük az utasításokat.
  • Kérés mértékkel: Ne hívjuk feleslegesen a személyzetet, és igyekezzünk egyszerre több kérésünket jelezni, ha van. Ha esetleg a gépen valami nem működik Olvasólámpa, fülhallgató, ülés, stb. az egészen biztosan nem a személyzet hibája. Bár csak neki tudjuk elpanaszolni, ne őt hibáztassuk! Ha szépen kérjük, hamarabb fognak nekünk segíteni!
Úgy lehet felkelteni az utasok figyelmét, hogy nem a sablonos szöveget olvassa fel a légiutas-kísérő a biztonsági bemutatókor. Angolul beszélők előnyben!

⚠️ Büntetések és következmények

Ha valaki nem tartja be a személyzet utasításait, különböző büntetésekre számíthat:

  • Figyelmeztetés: A személyzet elsőként szóban figyelmezteti az utast.
  • Áthelyezés másik ülésre: Ha valaki zavarja a többi utast, a személyzet másik helyre ültetheti.
  • Járatról való eltávolítás: A földön még a felszállás előtt megtagadhatják az utas szállítását, amennyiben úgy ítélik meg, hogy alkalmatlan állapotban van a repüléshez (pl. ittas vagy bódult állapot, agresszív viselkedés, lázas betegség, stb.).
  • Pénzbírság vagy jogi következmények: Túlzott alkoholfogyasztás, agresszív viselkedés vagy szabályszegés esetén az utast a rendőrség is várhatja a célállomáson.

Itt megtudhatod, hogy milyen szankciókat alkalmazhatnak, ha megtagadják a beszállást, illetve milyen jogok illetnek meg.

📝 Összegzés

A repülés közös élmény, amelyet minden utas kényelme befolyásol. Ha betartjuk az illemszabályokat, nemcsak mások utazását tesszük kellemesebbé, hanem mi magunk is nyugodtabb és gördülékenyebb repülésre számíthatunk. Legyünk figyelmesek, türelmesek és tisztelettudók, hogy az utazás valóban élmény legyen! Legyünk kedves repülőgéppel utazók!

👉 További hasznos utazási tippeket (nem csak repüléssel kapcsolatosakat) ide kattintva olvashatsz!